VIDEO: Robotizace ve spojení s laserovou technologií

Svařování laserem

VIDEO: Robotizace ve spojení s laserovou technologií

Postupem času se názory na automatizaci a robotizaci změnily, k tomu přispěla i pandemie způsobená nemocí COVID-19. Tento virus přinesl mnoha firmám problémy ve výrobě. Aby se nemoc nerozšiřovala, byly firmy nuceny pozastavit provoz, a to mnohdy až na 3 měsíce, což vedlo ke stamilionovým či miliardovým finančním škodám. Většina operátorů byla nuceně doma nebo v karanténě a výroba stagnovala.

Aktuálně výrobní společnosti sázejí na robotizaci a automatizaci – zdroje, které dokáží nahradit nedostatkovou a drahou pracovní sílu. Robotizace výrobních procesů přináší řadu nesporných výhod jako jsou např. zvyšování produktivity, flexibilitu výroby a lepší kvalita výsledného produktu. Návratnost vstupní investice se zúročí již v průběhu několika let.

Spojení robota a laseru společností LINTECH

Společnost LINTECH je dodavatelem laserových zařízení na míru. Od návrhu a odladění laserové aplikace v bohatě vybavené aplikační laboratoři, přes konstrukci stroje až po záruční i pozáruční servis. Nabízí také možnost integrace automatizovaného pracoviště ve spojení s laserem a robotickým ramenem Stäubli, který je z hlediska přesnosti pro laser nejoptimálnější.

Zásluhou technologickému zázemí společnosti LINTECH se podařilo připravit ukázku laserového svařování ocelových dílů za využití robotického ramene. Zázemí společnosti skýtá celou řadu laserových modulů, ze které byl jako nejvhodnější pro tuto aplikaci vybrán 300 W QCW laser. Přednosti laserového svařování kovů jsou:

  • lehce dosažitelný úzký a hluboký svar u širokého spektra materiálů
  • laserové svařování probíhá s velmi malým vstupem energie na jednotku 
    délky, výsledkem čehož jsou minimální deformace, nízké zbytkové vnitřní pnutí vzniklé svařováním a malé tepelně ovlivněné pásmo
  • setrvačnost laserového paprsku je velmi krátká, laserové svařování je proto vhodné pro automatizaci
  • laserový paprsek může lokálně svařovat i na místech těžko dostupných, kde by to bylo jinými způsoby svařování obtížné
  • bezkontaktní metoda svařování
  • vysoká kvalita svaru
  • vyšší hloubka průvaru
  • cílené, malé a dobře lokalizované tepelné zatížení
  • svařování při vysokých teplotách
  • možnost zpracování 3D obrysu (vysoká flexibilita)
  • výsledek je odolný proti opotřebení

 

Exponát LIN-bot - automatizované pracoviště

Každoročně zástupci LINTECH navštěvují veletrhy AMPER a MSV, kde představují plně automatizované robotické pracoviště LIN-bot. Letos se bohužel z důvodu pandemie spojené s COVID-19 veletrhy nekonají a proto Vám nabízíme ke zhlédnutí krátké video pro lepší představu a pochopení funkce automatizovaného robotického pracoviště.

LIN-bot slouží k popisu eloxovaných štítků a to za pomoci mikroúderového zařízení a laserové bezpečnostní hlavy, kterou společnost LINTECH vyvinula. Nedílnou součástí buňky je kamera, díky které je robot sám schopný libovolně založený štítek najít a zahájit značící cyklus. Pomocí laserové bezpečnostní hlavy s laserem LSS – F70 P se na štítek vyznačí mimo jiné i QR kód, jehož správnost je verifikována čtečkou.

 

V případě dotazů kontaktujte technicko-obchodní zástupce. 

Přeji si dostávat novinky do e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů