VIDEO: Laserové svařování plastů

Svařování plastů laserem

VIDEO: Laserové svařování plastů

Laserová technologie není v průmyslu využívána jen pro značení, gravírování, řezání, vrtání, ale i svařování. Kromě laserového svařování kovových materiálů lze lasery uplatňovat i pro svařování materiálů plastových a na to se v dnešním článku zaměříme.

rozdíl mezi svařováním transmisivním a natupo

Rozdělení laserového svařování plastů dle:

 1. Principu svařování:
  • Svařování natupo – průvar mezi dvěma vedle sebe přiloženými díly
  • Svařování transmisivní – transparentní vrchní díl a spodní absorpční
 2. Svařovacích metod (způsob řízení dráhy svařovacího paprsku):
  • Konturové
  • Simultánní
  • Kvazi-simultánní

Ve společnosti LINTECH se zabýváme především svařováním transmisivním v kvazi-simultánní podobě, kdy je laserový svazek rozmítán pomocí rychle se pohybujících zrcátek (až 10 m.s-1). To mimo jiné umožňuje najednou zahřát spojované součásti v celé kontuře.

“Od společnosti LINTECH jsme  zakoupili stroje na laserové popisování a svařování plastových a kovových materiálů pro automobilový průmysl. S kvalitou dodaných zařízení a technologií jsme spokojení, stejně tak jako s podporou a rychlostí v oblasti servisu a technologií popisu a svařování.Lukáš Kosík, Equipment Project Manager, Vitesco Technologies Czech Republic s.r.o

Výhody kvazi-simultánního svařování plastů

Kvazi-simultánní svařování má hned několik předností. Těmi jsou hlavně vysoká efektivita procesu a v porovnání s konvenčními technologiemi vyšší flexibilita. Je to proces rychlý a přesný. Dochází při něm k velmi malému termickému napětí. Tím pádem nevzniká deformace svařovaných částí a designová úroveň spoje je vysoká

Například oproti ultrazvukovému svařování lze laserovým svařováním dosáhnout vyšší kvality a hloubky svaru. Zároveň má zanedbatelný vliv na okolní prostředí, není doprovázen vznikem odpadu, škodlivých částic, plynů či hluku.

Další nespornou výhodou laserového svařování plastů jsou nízké provozní náklady a vhodnost celého procesu k automatizaci. Tak se lze vypořádat s problémem nedostatku pracovní síly. Systém umožňuje integraci i do stávajících výrobních linek.

Aby byl proces laserového svařování správně proveden, je nutné:

 • Zvolit správný typ materiálu
 • Způsob zakládání svařovaného dílu
 • Správné zvolit svařovací masku
 • Odladit správné parametry laseru
 • Správně použít přítlačný mechanismus

Jako jedni z mála na českém trhu jsme schopni s Vámi zkonzultovat problematiku laserového svařování plastů a navrhnout Vám řešení šité na míru.

K aplikaci svařování dodáváme nejrůznější příslušenství od systémů pro monitoring procesu, přes systém pro kontrolu stability procesu, až po finální vyhodnocení OK/NOK dílů.

V případě zájmu o více informací či konzultace kontaktujte naše technicko-obchodní poradce.

 

Přeji si dostávat novinky do e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů