Využití VarioSCAN při laserovém popisování

Laser marking curved surface

Využití VarioSCAN při laserovém popisování

Technologie VarioSCAN sice není na trhu novinkou, její potenciál však bohužel není příliš často využíván. V mnoha případech lze tuto technologii, schopnou překonávat nerovnosti a rozdíly v převýšení na výrobku, použít namísto přeostřování laseru pohybem po vertikální ose (nebo jiným polohovacím zařízením).

Technologie VarioSCAN naší partnerské společnosti SCANLAB je založena na proměnlivé výšce přeostření optiky na povrch materiálu pod objektivem. Díky tomu je schopna kompenzovat zakřivení, nerovnosti nebo různé výškové hladiny materiálu. Pokud je tedy výrobek tvořen několika různě vysokými stupni, je možné vytvořit grafiku, texty i kódy spojitě i na takto členitém povrchu. Výstup laseru se nemusí ručně ani strojově pohybovat po vertikální ose, je stacionární a přeostření obstarává speciální optika vložená mezi expandér a aperturu skenovací hlavy.

Tuto metodu lze aplikovat na válcových plochách, nakloněných rovinách, polokoulích nebo specifických křivkách výrobku dle nahraného 3D modelu. Po přesném založení obrobku lze následně vytvořit shodné parametry popisu na všech jeho částech – stejnou hloubku, stejný odstín za využití stejné energie. Popisovat lze různé druhy materiálů (kov, plast, sklo) a povrchů. Pro možnost využití technologie VarioSCAN je třeba použít softwarouvou nadstavbu ovládacího softwaru, která zajistí přesnou koordinaci optiky a laseru.

S použitím různých objektivů a různých typů technologie VarioSCAN tak lze přeostřovat od ±2mm až do ±400mm – samozřejmě při vhodně zvoleném typu laseru s odpovídající kvalitou svazku a velikostí spotu. V našem případě je zatím nejpoužívanější kombinace objektivu f-theta 160mm a VarioSCAN 20i.

Pro více informací kontaktujte naše obchodní zástupce. 

Přeji si dostávat novinky do e-mailu

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů